9 Temmuz 2016 Cumartesi

Diyabet Nedir?

Diabetes mellitus, sıklıkla yalnızca diyabet olarak adlandırılan bir hastalıktır.
Genellikle kalıtımsal ve çevresel etkenlerin birleşimi ile oluşan ve kan glikoz seviyesinin aşırı derecede yükselmesiyle (hiperglisemi) sonuçlanan kronik bir metabolik bozukluktur.Diyabet, insülin salgılanmasındaki yetersizlik ya da insülinin etkisindeki bir bozukluk sonucunda ortaya çıkan yüksek kan şekerinin yol açtığı bir grup hastalığı tanımlamak için kullanılan ortak bir terimdir.

Diyabet ya insülin üretiminin azalması yüzünden (Tip 1 Diyabet) ya da insülinin etkisine karşı direnç gelişmesiyle (Tip 2 Diyabet - Gestasyonel Diyabet) oluşur. 
Her iki durum da sonuçta kan şekerinin yükselmesine (hiperglisemi) neden olur.

Peki diyabetin oluşmasına ne neden olur?

Pankreasta insülin yapan hücrelerin tahrip olması
Genetik faktörler
Dış etkenler 
Virüsler ve bakteriler
Fiziksel, kimyasal nedenler  ..... diyabetin oluşmasındaki etkenlerdendir.

Normal metabolizma da besinler, vücudun başlıca yakıtı olan glikoza (şeker) dönüşmek üzere bağırsaklarımızda parçalanırlar. Daha sonra bu glikoz bağırsaklardan kana geçer ve kandaki şeker düzeyi yükselmeye başlar. Pankreas, kaslarımızın ve diğer dokuların kandan glukozu alıp enerji olarak kullanmalarını sağlayan "insülin" adı verilen bir hormon üretir.

İnsülin anahtar görevi görerek hücrelerin kapılarını açar ve glikozun hücre içine girmesini sağlar. Hücreler glikozu yakıt olarak kullanır. Eğer glukoz miktarı vücudun yakıt ihtiyacından fazla ise karaciğerde, yağ dokusunda depolanır. 

Şayet insülin hormonu vücudumuzda olmazsa ya da etkisi bozulmuş ise şeker hücrenin içine taşınamayacağı için, glikoz kanda artarak kan şekeri yükselmesi (Hiperglisemi) gelişmiş olur.

Bu kan şekeri yüksekliği sürekli olarak devam edecek olursa organlarımızda (sinir, göz, kalp, böbrek vs) zaman içerisinde ciddi bozukluklara neden olur.

Diyabeti olmayan bir birey kan şekeri düzeyi açlık halinde 120 mg/dl, tokluk halinde (yemeğe başladıktan iki saat sonra) 140 mg/dl’nin üstüne çıkmaz.

Açlıkta veya toklukta ölçülen kan şekeri düzeyinin bu değerlerin üstünde olması diyabetin varlığını gösterir. Normal bir insanda kan şekeri 70-100 mg/dl arasındadır.

Bir kişinin diyabetli olup olmadığı Açlık Kan Şekeri (AKŞ) ölçümü veya Oral Glikoz Tolerans Testi (OGTT) yapılarak saptanır. 1921 yılında insülinin kullanıma girmesinden bu yana diyabetin tüm türleri tedavi edilebilmektedir ancak kesin bir tedavisi yoktur. 


Konu hakkında detaylı bilgi için hazırladığımız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz;


Sağlıkla dolu günler dileriz. 

Doktor Bun | 09.07.2016 - Cumartesi

Doktor Bun'u sosyal medyada da takip edin ; 

WEBSİTE | BLOG | FACEBOOK  TWİTTER  | YOUTUBE DAİLYMOTİON 

Bu yazı Doktor Bun tarafından tıbbi kaynaklar kullanılarak yazılmıştır. Konu hakkında ilerleyen yıllarda yapılacak çalışmalarla ortaya çıkan değişmelerle birlikte bu yazı da güncellenecektir. Ayrıca bu yazı tamamiyle bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Hiçbir şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanılamaz.
Comments

1 komentar

Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.


EmoticonEmoticon