11 Haziran 2015 Perşembe

İnsanların Ölmeden Önce En Çok Dile Getirdiği 5 Pişmanlık

Ölüm.
Kaçınılmaz son.

İyi bir yaşam, iyi bir ölüm anı getirir mi bilinmez ama ölüm döşeğinde benzer "keşke"lerin olduğu bilinen bir gerçek. 

Bu konuda nitelikli bir araştırma ile elimize bilimsel bir sonuç verilir mi bilinmez ama ölüm anını gözlemleyen bir çok kişinin bulunduğu aşikar.

Bu gözlemcilerden biri Avustralyalı bir hemşire. Adı Brannie Ware.
Kendisi ölmek üzere olan insanlarla ilgilenen palyatif bakım ünitesinde birkaç yıl çalışmış. Bu süre zarfında ise birçok ölüme şahitlik etmiş. Tabi hemşirelik hizmetinin yanında gözlem de yapmış.

Bronnie Ware, emekli olduktan sonra gözlemlerinden yararlanarak yazdığı kitapta insanların hayatlarının son günlerinde en çok neye pişman olduğunu listeledi.

İşte bizde bu listedeki 5 maddeyi video haline getirdik ve youtube kanalımızda paylaştık. İsterseniz videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

Şimdi gelelim bu 5 maddeye.


1) 
“Keşke başkalarının benden beklediği hayatı yaşamak yerine kendime göre doğru olan bir hayat yaşama cesaretim olsaydı.”


Ware'ye göre tüm pişmanlıklar arasında en çok söyleneni buydu. İnsanlar hayatlarının neredeyse bitmiş olduğunu fark ettiklerinde ve dönüp arkaya baktıklarında ne kadar çok hayalin gerçekleştirilmemiş olduğunu görüyorlar. Pek çok insan hayallerinin yarısını dahi gerçekleştirmemiş halde ve bunun yaptıkları veya yapmadıkları seçimler nedeniyle böyle olduğunu bilerek ölüyor.


2)
“Keşke o kadar çok çalışmasaydım.”


Ware'nin erkek hastalarının çok büyük çoğunluğu bu cümleyi kurmuş. Erkekler çalışırken çocuklarının küçüklüğünü ve eşlerinin arkadaşlığını kaçırmış oluyorlardı. Kadınların da bunu söylediği oluyor fakat eski bir jenerasyondan gelmeleri sebebiyle çoğu kadın evin geçimini sağlayan kişi olmuyor.

3)
“Keşke duygularımı ifade etme cesaretim olsaydı.”


Diğer insanlarla arasındaki huzuru bozmamak için çoğu insan duygularını bastırmış oluyor. Bu nedenle vasat bir varoluş içinde hiçbir zaman gerçekten olabilecekleri kişi olamıyorlar. Çoğu da işte bunun sonucunda gelen kızgınlık ve küskünlük sebebiyle hastalanmıştı.

4)
“Keşke arkadaşlarımla iletişim halinde kalsaydım.” 


İnsanlar ölmek üzere oldukları bu son haftalar gelene kadar eski arkadaşlarının değerininin farkına varmıyorlar. Son günlerinde ise onları bulmak her zaman kolay olmuyor. Arkadaşlıklarına hak ettiği zamanı ve değeri vermemekten kaynaklanan pek çok pişmanlık vardı. Herkes ölürken arkadaşlarını özlerdi.

5)
“Keşke daha mutlu olmama izin verseydim.” 


Şaşırtıcı şekilde bu çok söylenen bir pişmanlık. Sona gelene kadar çoğu mutluluğun bir seçim olduğunu fark etmiyordu. Eski davranış biçimlerine ve kalıplara sıkışıp kalmış oluyorlardı. Değişim korkusu hem etrafındakilerine hem de kendilerine “mutluymuş gibi” davranmalarına sebep oluyordu. Ama içlerinde gerçekten gülebilmenin ve aptallıklar da yapabilmenin özlemi vardı.

• • •

İşte bu 5 madde Avustralya'da en çok dile getirilen 5 pişmanlık. Bilimsel bir araştırma olmadığı için çok geçerli bir bilgi olmayabilir ama iyi bir gözlem sonucunda ortaya çıkmış ise oldukça yararlı bir bilgi olacaktır.

Ware'nin kitabı "Ölmeden Önce En Çok Pişman Olduğumuz 5 Şey" adıyla Türkçeye de çevrilmiş. 2012 yılında basılan bu kitap 364 sayfadır.

Sağlıkla dolu günler dilerim. 

Doktor Bun | 09.07.2016 - Cumartesi


Doktor Bun'u sosyal medyada da takip edin ; 

Comments

1 komentar

Aslında bu çalışma bize öylesine ince mesajlar veriyor ki.. Hayatımız boyunca kaygılarımızla, pişmanlıklarımızla ya da dile getiremediklerimizle yaşayıp duruyoruz. Son ana geldiğimizde aslında kafaya taktığımız sorun ettiğimiz herşeyin ne kadarda boş birşey olduğunun farkına varıyoruz. Yine yapılan bir çalışmada ölüm döşeğinde olan hastalara " keşke yapmasaydım dediğiniz olaylar nelerdir?" diye sorduklarında hastaların çoğu herşeyi iyiki yapmışım ama " keşke daha fazla yer görebilseydim, istediğim sokaklarda caddelerde koşup durabilseydim " cevabını vermişlerdir. Hayat henüz erken iken hayatımızı elimize almamız gerekiyor. Bu harika yazı çalışmasını bizlerle paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ederiz. Yazılarınızı dikkat ile inceliyoruz. Kaleminize sağlık. İyi çalışmalar :)


EmoticonEmoticon